بابای آیدا و آیدین

تماشاکُنانِ بُستان

پیاده‌روی در دلفت-عصر بیست و دو جون دوهزار و پانزده
2015-06-22 20:14

Comments

delft

نمایی از کلیسای قدیم دلفت از انتهای خیابان قدیم دلفت. مثال نقضی برای ضرب المثل معروف «خشت اول گر نهد معمار کج». اواسط کار یکی فهمیده و جناب معمار گفته جلوی ضرر را از هرجا بگیری منفعت است. هر جور بوده بقیه برج را راست می‌سازند. بالای کلیسا را هم طوری تزیین می‌کنند که از دور مثل دیواری دیده شود که تا ثریا کج نرفته.

آشپزی آخر هفته
2015-06-20 20:14

Comments

delft

مریم با دوستانش دلمه برگ مو پخته بودند. مقداری لپه پخته اضافه مانده بود. لپه‌ها را با یک سیب‌زمینی و نمک و فلفل و پودر سیر و زردچوبه و کاری ریختم توی غذاساز (همان آسیاب-مخلوط‌کن برقی). دو تا تخم مرغ زدم به مخلوط برای چسبناک شدنش. کمی شل شده بود اما راحت سرخ شد و وا نرفت. فلافل خوش‌مزه‌ای شد بدون عواقب پرفشار فلافلی که با نخود نپخته درست می‌شود.

پیاده‌روی در دلفت-عصر نوزده جون دوهزار و پانزده
2015-06-19 20:14

Comments

delft

یکی دیگر از کانال‌های نزدیک خانه‌مان. یکی از واجبات زیارت دلفت تور کانال است. توی همین آبی که می‌بینید دور می‌زنند و برمی‌گردند به محل شروع تور. یکی از جاهایی که درباره‌اش برایتان توضیح می‌دهند خانه‌ای است در سمت راست همین پلی که در انتهای عکس می‌بینید. در روزگاران دور این خانه محل نگهداری آدم‌های عقب‌افتاده بوده. راهنما می‌گفت برای تامین هزینه‌ها به مردم بلیط می‌فروخته‌اند برای تماشای شیرین‌کاری‌های ساکنین خانه. ایده‌هایی که فقط به مغز هلندی‌ها می‌رسد. الان خانه را تبدیل کرده‌اند به خوابگاه دانشجویی. به قول راهنما چیزی عوض نشده.